LRU Historie


Závodní lov ryb udicí se u MO ČRS v Hradec Králové realizuje ve dvou kategoriích:

„plavané“ (lov ryb se splávkem) a „muškaření“ (lov na umělou mušku).

Historie závodní plavané u naší organizace sahá do roku 1974, kdy se v Hradci Králové začalo utvářet první závodní družstvo soutěžící podle mezinárodních pravidel CIPS. Tým okolo Zdeňka Kuchaříka st. vyhrál krajský přebor a po pěti letech zápolení ve druhé lize postoupil do nejvyšší soutěže. V roce 1981 tak prvně soutěžili v první lize a hned s obrovským překvapením. Tým ve složení Ladislav Jakubský, Herbert Kohlert a Ladislav Souček hned napoprvé soutěž vyhrál.

V dalších letech se pravidelně umísťoval na předních příčkách, přičemž v roce 1983 získal další mistrovský titul, navíc příležitost dvakrát reprezentovat tehdejší Československo na Mistrovství světa klubových družstev. Shodou okolností vždy v italské Parmě. V roce 1983 se družstvo umístilo na 13. místě a v roce 1984 dokonce na místě devátém, což byl současně nejlepší výsledek ze všech zúčastněných socialistických zemí a vzhledem k tehdejšímu vybavení našich závodníků to bylo umístění z říše snů.

Za přispění Ládi Součka vyrostla v naší organizaci talentovaná závodnice Jana Grešová, která dosáhla vynikajícího výsledku na Mistrovství světa žen 1998 v Itálii. Nejen že se družstvo žen pod vedením státního trenéra L.Fröhlicha umístilo na druhém místě, ale Jana se zároveň stala vicemistryní světa v soutěži jednotlivkyň.

S ukončením závodní činnosti L.Součka (8x reprezentoval ČR na mistrovstvích světa) závodní plavaná v Hradci Králové začala upadat a někteří plavanáři přešli k finančně méně náročné mušce. Družstvo muškařů ve složení H.Kohlert, L.Fröhlich, Luboš Vavrda, Petr Holub a Jiří Suchánek postoupilo z druhé ligy do první, kde se několik let umísťovalo na předních příčkách. V té době z plavačkářů zbyl jen Láďa Jakubský, který odešel hostovat do Pardubic, kde získal další mistrovské tituly. Domácí organizaci zůstal věrný v tom, že společně s L.Fröhlichem založili kroužek závodní plavané, kde se jim ve spolupráci s vedoucími rybářských kroužků podařilo vychovat řadu mladých úspěšných závodníků, ti v roce 1999 zvítězili ve druhé lize a do nového tisíciletí tak vybojovali pro naší organizaci návrat do 1.ligy. Tito mladí závodníci následně dosáhli řady významných úspěchů doma i v zahraničí. Byli to především Jiří Klimeš, Václav Freylich, Diana Fröhlichová a Lukáš Urban, který byl také úspěšný jako asistent trenér reprezentace ČR u kategorie kadetů.

Z aktivních plavačkářů je nejúspěšnější ženou Diana Fröhlichová, která již 15x reprezentovala ČR na mistrovstvích světa, může se pochlubit 8 tituly Mistryně ČR a 3 tituly Mezinárodní mistryně Slovenska. V současné době žije a závodí v Anglii, kde se již stala vicemistryní Anglie v soutěži družstev.

Nejůspěšnějším plavačkářem je Láďa Jakubský, který se vrátil z hostování a opět soutěží za naši MO. Ten již 11x reprezentoval ČR na mistrovstvích světa a 6x se stal mistrem v 1.lize, navíc působí v roli státního trenéra ČR juniorů a kadetů, kteří na mistrovství světa v roce 2007 získali zlaté medaile.

Media